Zápis nových dětí pro školní rok 2025-2026 se koná 6.5.2025
v době od 8,30 do 16,30 hodin v budově MŠ Fryčovice- č.p. 451,
v kanceláři ředitelky MŠ.
1. Žádost o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání podejte prostřednictvím elektronického předzápisu.
Ten bude otevřen od 7.4.2025 do 5.5.2025 společně s rezervačním systémem, kde si zvolíte čas příchodu k zápisu do MŠ.
Kliknutím na tento odkaz přejdete přímo na informační stránku naši MŠ: https://elektronickypredzapis.cz/materska-skola/frycovice
Na tomto odkaze je možné vyplnit Žádost o přijetí.
Údaje z této žádosti jsou ihned odesílány do účtu MŠ.
Žadatel (zákonný zástupce) si vypněnou žádost vytiskne a navštíví s ní dětského lékaře, především ohledně potvrzení o očkování.
Posledním krokem je dostavit se v den řádného zápisu společně s dítětem dle rezervačního systému do MŠ.
2. K zápisu přineste:
-
vyplněnou a vytištěnou žádost potvrzenou dětským lékařem (nezapomeňte na aktuální mobilní číslo žadatele a e-mailovou adresu!)
-
občanský průkaz žadatele (zákonného zástupce). Zastupuje-li dítě jiná osoba než jeho zákonný zástupce, je zároveň podstatné, aby doložila své oprávnění dítě zastupovat.
-
kopii rodného listu dítěte
Informace a návod jak postupavat na stránkách: www.elektronickypredzapis.cz ZDE
-
Podmínkou přijetí dítěte do MŠ je podle § 50 zákona o ochraně veřejného zdraví je splnění povinnosti podrobit se stanoveným pravidelným očkováním, nebo mít doklad, že je dítě proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro kontraindikaci. Tato povinnost se netýká dítěte, které plní povinné předškolní vzdělávání (5 let do 31. 8. 2025).
-
Jen u dětí, které nemají trvalý pobyt ve spádové obci Fryčovice a bydlí zde - doložte prokazatelný dokument, že v obci bydlíte (kopie nájemní smlouvy, nezkolaudované domy-kopie stavebního povolení).
-
V den zápisu mají všechny podané žádosti k přijetí v době od 8:30 do 16:30 hod stejnou váhu. V žádném případě nebude vytvořeno pořadí s přednostní výhodou k přijetí do MŠ.
V případě, že nemáte možnost využít elektronický předzápis, kontaktujte ředitelku MŠ: 607839257
3. Zpracování žádosti:
-
Po převzetí podkladů k zápisu vám bude přiděleno registrační číslo, pod kterým se dozvíte výsledky správního řízení (v oznámení o přijetí se neuvádějí jména dětí)
-
Ředitelka mateřské školy posoudí všechny žádosti a rozhodne o přijetí či nepřijetí dítěte ve správním řízení, podle PLATNÝCH KRITÉRIÍ - ZDE
-
Má-li ředitelka školy pochybnosti o pravosti doložených dokladů, může si vyžádat od zákonných zástupců jejich originál nebo ověřenou kopii.
-
O přijetí dítěte podle §16 odst. 9, se speciálními vzdělávacími potřebami, rozhoduje ředitelka školy na základě písemného vyjádření školského poradenského zařízení, popřípadě také registrujícího praktického lékaře pro dítě a dorost (ust. §34 odst. 6 školského zákona).
-
Rozhodnutí o přijetí bude zveřejněno nejpozději 31.5.2025 dle registračních čísel:
-
na našich webových stránkách: https://www.ms-frycovice.webnode.cz,
-
na informační úřední desce - budova č.p. 451
-
na informační úřední desce č.p. 38 – odloučené pracoviště
Sledujte naše webové stránky – dřívější datum zveřejnění je možný.
-
Rozhodnutí o nepřijetí si osobně vyzvednete v MŠ v daném termínu (termín bude upřesněn dle průběhu správního řízení na našich webových stránkách).,případně bude zasláno poštou.
Povinnost plnit předškolní vzdělávání mají děti, které dosáhnou k 31. 8. 2025 pěti let!
-
Od počátku školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne pátého roku věku, do zahájení povinné školní docházky dítěte, JE PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ POVINNÉ! V takovém případě se zákonný zástupce se svým dítětem musí zápisu zúčastnit (ve spádové MŠ nebo i jiné). V případě, že své dítě s trvalým bydlištěm v obci a povinnou předškolní docházkou přihlásíte do jiné než spádové školy, je povinností zákonných zástupců nebo dané školy oznámit tuto skutečnost spádové škole.
_______________________________________________________________________________________________________________
CO BY DÍTĚ MĚLO UMĚT PŘED NÁSTUPEM DO MŠ
- své jméno a příjmení, pak vědět a poznat svou značku ve školce
- samo si dojít na toaletu (pleny či pravidelné pomočování je nepřípustné. Samozřejmě občas se může stát, že se dítě zabere do hry či nestihne doběhnout na WC a počůrá se)
- při jídle sedět u stolu, najíst se lžící a pít ze skleničky a hrníčku
- při obědě jíst nejen polévku, ale i hlavní jídlo
- umět ukusovat z ½ krajíčku chleba, včetně kůrky – nekrájet na dílky
- obléknout se a obout (u těch nejmenších paní učitelka či kamarádi pomohou zapnout zip či knoflíky, zavázat tkaničky a podobně). S tím souvisí i to, že by dítě mělo být schopno poznat své věci. (Podepište dětem všechny věci!)
- udělat si "hromádku" za svého oblečení (před spinkáním, po příchodu ze zahrady)
- obout a vyzout boty, bačkory
- umýt si ruce, utřít si je do ručníku
- vysmrkat se a používat kapesník
- uklidit své věci, hračky a další
- bez problémů chodit po schodech
- mělo by zvládat déletrvající chůzi – nevozte dítě v kočárku
- aktivně hlásit své potřeby
- nepoužívat dudlík- ani při usínání
- přizpůsobit se novým podmínkám-pobytu ve větším kolektivu, v novém prostředí, déletrvajícímu odloučení od rodiny, pobytu v rušném prostředí
- umět se chovat bezpečně v rámci svých rozumových schopností
- umět navazovat mluvní i oční kontakt při komunikaci
- reagovat na pokyn dospělého a reagovat na své jméno
-
respektovat dohodnutá pravidla v kolektivu
- orientovat se v jednoduchých pokynech, krátkém vyprávění, reprodukovat krátké písničky a básničky, popsat jednoduše obrázek
- zapojit se do vzdělávacího procesu a udržet pozornost po dobu alespoň 10 minut
- dítě by mělo znát základní pravidla slušného chování a dodržovat je (pozdravit,poděkovat,poprosit).
- je dobré, aby bylo dítě zvyklé jíst všechny běžné druhy potravin
Učitelka ve třídě si na základě vyplněných dotazníků od rodičů poznamená, co dítě nemá rádo a počítá s tím. Děti do jídla nenutí, ale snaží se je motivovat, aby jídlo alespoň ochutnalo.
10 DOBRÝCH RAD, KTERÉ USNADNÍ VÁM I VAŠEMU DÍTĚTI NÁSTUP DO MŠ
- Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si povídejte s dítětem, které už do školky chodí (Mělo by tam chodit rádo, aby se vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých historek).
- Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout.
- Veďte dítě k samostatnosti zvláště v oblékání, hygieně a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo si zajít na záchod.
- Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do MŠ. Ujistěte dítě, že mu věříte, že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu NIKDY ŠKOLKOU DÍTĚTI NEVYHROŽUJTE (dítě nemůže mít rádo něco, co mu překládáte jako trest) – vyhněte se výhružkám typu "když budeš zlobit nechám tě ve školce i odpoledne".
- Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.
- Dejte dítěti s sebou něco důvěrného - plyšáka, hračku (jen v případě příznivých protiepidemiologických opatření).
- Plňte své sliby. Když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.
- Platí, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčeni o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém.
- Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě – pokud den ve školce proběhne v pohodě – chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.
- Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte. S dítětem ze začátku můžete jít do třídy, dítě může jít jen na dvě hodiny apod.
(PhDr. Simona Hoskovcová, Ph.D., Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze)rozhodnuti_seznam_prijatych(17).pdf (112,6 kB)