Mateřská škola Fryčovice 451, příspěvková organizace

Fryčovice 451 739 45 FRYČOVICE

ms-frycovice@seznam.cz

PovinnÉ předškolní VZDĚLÁVÁNÍ

  • Od počátku školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne pátého roku věku, do zahájení povinné školní docházky dítěte, je předškolní vzdělávání povinné!/účinnost od 1.9.2017/
  • Zákonný zástupce dítěte je povinen přihlásit dítě k předškolnímu vzdělávání v kalendářním roce, ve kterém začíná povinnost předškolního vzdělávání. ( §34 a odst.2 ŠZ). Pokud nepřihlásí zákonný zástupce dítě k povinnému předškolnímu vzdělávání, dopustí se přestupku podle §182 a školského zákona.
  • Dítě, pro které je předškolní vzdělávání povinné, se vzdělává ve spádové mateřské škole, pokud se zákonný zástupce nerozhodl pro jinou mateřskou školu nebo pro individuální vzdělávání dítěte. (§34a odst.2 ŠZ).
  • Povinné předškolní vzdělávání má formu pravidelné denní docházky v pracovních dnech nejméně v rozsahu 4 hodin denně od 8,00 do 12,00 hod. Když dítě ze závažných důvodů nemůže odebírat oběd je doba určena od 7,30 do 11,30 hod.
  • Povinnost předškolního vzdělávání není dána ve dnech, které připadají na období školních prázdnin. Zůstává ale právo dítěte vzdělávat se v mateřské škole po celou dobu provozu školy, v níž je vzděláváno.
  • Zákonní zástupci mají povinnost zajistit, aby dítě, které plní povinné předškolní vzdělávání, docházelo řádně do mateřské školy. Zanedbává-li zákonný zástupce péči povinné předškolní vzdělávání dítěte, dopustí se tím přestupku podle §182a ŠZ.

1.   Omlouvání nepřítomnosti dítěte plnící povinnou předškolní docházku

  • Zákonný zástupce dítěte je povinen omluvit nepřítomnost dítěte ve vzdělávání první den jeho nepřítomnosti, písemně, telefonicky, nebo osobně. Učitelka zapíše způsob omluvy do omluvného listu (telefon,SMS,mail,osobně). Nebude-li dítě omluveno do 2 dnů, bude zákonný zástupce vyzván učitelkou. Rodiče musí dítě omluvit nejpozději do 3 dnů ode dne výzvy. Po návratu bude proveden záznam v "Omluvném listě dítěte", kde bude uvedeno datum a důvod  nepřítomnosti, počet hodin, podpis rodiče.
  • Dle §34a odst.4) školského zákona je ředitelka školy oprávněna požadovat doložení důvodů nepřítomnosti dítěte vždy písemně. V době jarních a hlavních (letních) prázdnin nemusí být nepřítomnost dítěte omluvena písemně (viz. §34a odst.3 školský zákon).

2.  Podmínky pro uvolňování dětí plnících povinné předškolní vzdělávání při předem  známé

    absenci delší než 3 dny

  • Zákonní zástupci doloží ředitelce školy žádost o uvolnění z povinného předškolního vzdělávání

( k vyzvednutí u třídní učitelky), která bude obsahovat:

  • jméno dítěte
  • časový rozsah
  • oznámení skutečnosti, které odůvodňují uvolnění dítěte
  • podpis rodičů
  • Třídní učitel eviduje školní docházku své třídy. V případě neomluvené absence nebo zvýšené omluvené absence informuje učitelka ředitelku školy, která informace vyhodnocuje. Při zvýšené omluvené nepřítomnosti ověřuje věrohodnost.
  • Neomluvenou absenci řeší ředitelka školy pohovorem, na který je zákonný zástupce pozván doporučujícím dopisem.  V případě, že dítě nebude omluveno ani po výzvě, je ředitelka školy oprávněna kontaktovat pracoviště OSPOD.  ( §34a, odst.4 ŠZ).
  • Povinnost předškolního vzdělávání není dána ve dnech, které připadají na období školních prázdnin. Do MŠ tedy i v době vedlejších prázdnin může, ale i nemusí docházet.

Pokud se jedná o omluvu nepřítomnosti v době vedlejších prázdnin, bude postačovat pouhé oznámení nepřítomnosti, důvody doloženy být nemusejí.

3. Jiným způsobem plnění povinnosti předškolního vzdělávání se rozumí:

  1. individuální vzdělávání dítěte, které se uskutečňuje bez pravidelné denní docházky dítěte do mateřské školy,
  2. vzdělávání v přípravné třídě základní školy a ve třídě přípravného stupně základní školy speciální,
  3. vzdělávání v zahraniční škole na území České republiky, ve které ministerstvo povolilo plnění povinné školní docházky dle § 38a školského zákona.
  4. zákonný zástupce dítěte, které bude plnit povinnost předškolního vzdělávání způsobem podle písm. b) nebo c), je povinen oznámit tuto skutečnost řediteli spádové mateřské školy. Oznámení je povinen učinit nejpozději 3 měsíce před počátkem školního roku, kterým začíná povinnost předškolního vzdělávání dítěte.
  5. distanční vzdělávání

3.a)  Individuální vzdělávání

  • Zákonný zástupce dítěte, pro které je předškolní vzdělávání povinné, může pro dítě v

odůvodněných případech zvolit, že bude individuálně vzděláváno (není zde povolovací režim). Má-li být dítě individuálně vzděláváno převážnou část školního roku, je zákonný zástupce dítěte povinen toto oznámení učinit nejpozději 3 měsíce před počátkem školního roku. V průběhu školního roku lze plnit povinnost individuálního předškolního vzdělávání nejdříve ode dne, kdy bylo oznámení o individuálním vzdělávání dítěte doručeno řediteli mateřské školy, kam bylo dítě přijato k předškolnímu vzdělávání.

Oznámení zákonného zástupce o individuálním vzdělávání dítěte musí obsahovat:

a)  jméno, popřípadě jména, a příjmení, rodné číslo a místo trvalého pobytu dítěte, v  případě cizince místo pobytu dítěte,

b)  uvedení období, ve kterém má být dítě individuálně vzděláváno,

          c)  důvody pro individuální vzdělávání dítěte.

          d)   podpis zákonných zástupců

  • Výdaje spojené s individuálním vzděláváním hradí zákonný zástupce dítěte, s výjimkou kompenzačních pomůcek.
  • Ředitel školy doporučí zákonnému zástupci, kteří žádají o individ.vzdělávání oblasti, v kterých má být dítě vzděláváno (dle ŠVP) . Tyto oblasti vycházejí z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. 
  • Mateřská škola ověří úroveň osvojování očekávaných výstupů v jednotlivých oblastech a případně doporučí zákonnému zástupci další postup při vzdělávání. Ověřování očekávaných výstupu bude probíhat formou rozhovoru s dítětem, formou didaktických her a pracovních listů.
  • Ředitelka školy stanoví termíny ověření vždy na druhou polovinu listopadu a náhradní termíny na první polovinu prosince v Mateřské škole Fryčovice 451. Přesný termín bude zákonným zástupcům sdělen individuálně, nebo s nimi dohodnut.
  • Zákonný zástupce dítěte, které je individuálně vzděláváno, je povinen zajistit účast dítěte u ověření. Ředitelka mateřské školy, kam bylo dítě přijato k předškolnímu vzdělávání, ukončí individuální vzdělávání dítěte, pokud zákonný zástupce dítěte nezajistil účast dítěte u ověření, a to ani v náhradním termínu ( § 34b, odst.7).
  • Odvolání proti rozhodnutí ředitele mateřské školy o ukončení individuálního vzdělávání dítěte nemá odkladný účinek. Po ukončení individuálního vzdělávání dítěte nelze dítě opětovně individuálně vzdělávat.
  • Nelze kombinovat formu pravidelného a individuálního vzdělávání. 

3.e)    Distanční vzdělávání

  • MŠ je povinna v době uzavření MŠ z důvodu krizového nařízení zajistit vzdělávání distančním způsobem pro děti, pro které je předškolní vzdělávání povinné.
  • Děti mají povinnost se tímto způsobem vzdělávat.
  • Rodiče jsou povinni poskytnout zpětnou vazbu, která slouží jako doklad o účasti na povinném předškolním vzdělávání.
  • Způsob poskytování vzdělávání a zpětné vazby na dálku přizpůsobí škola podmínkám dítěte a školy.

Povinné předškolní vzdělávání trvá v případě i ve školním roce, pro který byl dítěti povolen odklad povinné školní docházky a je ukončeno až začátkem plnění povinné školní docházky.

 

Miroslava Šmiřáková, ředitelka školy

Ve Fryčovicích 4.9.2023